Амплитудата в градусите ни стресира
Пчелен прашец и женшен за адаптация
Резките амплитуди в температурата през последните дни са стрес за организма. От минус 5 в ранните часове в неделя до положителните 5 и нагоре в сряда. Играта на градусите нагоре-надолу поставя на изпитание всички органи и системи. Отразява се на здравите, а при хроничноболните събужда стари болежки.
Когато минусовите температури ни дадат за кратко почивка, макар и в средата на януари, отдъхваме и се поразсъбличаме. Два дни по-късно обаче студът ни изненадва. Рано сутрин превръща тротоарите в огледало. И страхът от простуда и грип ни обзема. Студът обаче е невинен. Ако имаме проблем със здравето, затова е виновна неадекватната реакция на разглезения ни и твърде изнежен организъм.
Независимо дали се разхождаме на студа, или киснем в горещата баня, тялото неизменно поддържа температура малко под 37°С. Когато е студено, съдовете се свиват, кръвната циркулация намалява. Така тялото само се защитава от разхищение на топлина и пази резервите си. В този момент обаче започваме да зъзнем.
Помощ от природата
Липа и бъз с мед
Чай от липов и бъзов цвят бързо загрява и връща силите. Важно е да се пие топъл, още по-добре да е подсладен с мед. Тези билки помагат за сгряване. Бъзовият цвят е с чудесен антистенокарден ефект и чаят е особено подходящ за трудни и студени дни.
Масло от нощна иглика сгрява дланите
Маслото от нощна иглика – Primol или Prim Oil, съдържа гамалиноленова киселина и има великолепен хормонорегулиращ и съдоразширяващ ефект. То помага за затопляне на дланите и на стъпалата, които мъчат по-често жените, но и мъжете не са застраховани. А от студените стъпала започват ангини и цистити. Оптималната дневна доза е 2 пъти дневно по една перла, но може да се приемат и по 6 перли за ден, като се разпределят на три приема по две перлички.
Синап топли краката
Синапът е много е подходящ за сгряване на краката. Той се смила като лененото семе на електрическа кафемелачка и се наръсва малко в чорапите.
Джинджифил при болки в гърлото
Може да се купи натурален корен. Отрязва се малко парченце и се сдъвква. Това може да се прави няколко пъти дневно. Тази билка и подправка е много ефикасна при болки в гърлото и спадане на гласа. Може да се намери и смлян джинджифил. Той може да послужи за подсилване на ефекта на топлия билков чай. Взема се на върха на ножа и се наръсва в билковия чай. Може да поставят и 2 – 3 дози (колкото се побира на върха на ножа – 1 доза).
Мляно ленено семе в нектара
Лененото семе съдържа омега-3 мастни киселини. Благодарение на тях, образно казано, се смазва пътя на кръвните елементи и те преминават по-лесно през тесните места – капилярите. Как да се използва? Лененото семе се смила на електрическа кафемелачка и се получава ленено брашно. Лененото брашно се разбърква с вода, нектар, кисело мляко, да се получи каша. Оптималната доза е 1 – 2 супени лъжици дневно.
Гинко билоба събужда кръвообращението
И това растение набира все по-голяма популярност като средство за подобряване на кръвообращението. Обикновено се приема 2 – 3 пъти на ден по един милилитър, ако е таблетна форма – 2 – 3 пъти дневно по 1 таблетка. Това растение подобрява мозъчното кръвообращение и подкрепя паметта. То предпазва от мозъчни удари и осигурява ефективното им лекуване, но също така помага за затопляне на крайниците. Предписва се още при хемороиди и разширени вени.
Арника пази от спазми
Хомеопатичният препарат Аrnica 5 CH подобрява кръвообращението на всички нива – капиляри, вени, артерии. Добре е да се приема поне два пъти дневно по 5 гранули, но може и 4 – 5 пъти дневно (при по-честите приеми единичната доза може да бъде 3 зрънца). Арниката е средство от първи ред при болестта на Рейно. Това е болест, при която се получава силен съдов спазъм при студ – пръстите побеляват, появява се болка.
Освен че поддържа топлинното равновесие, кръвта осигурява и защитата на тялото срещу причинителите на болести. А свиването на съдовете и изтласкването на кръвта навътре в тялото, образно казано, отдръпва защитата на заден план. Тогава на фронта остават незначителни бойни сили, съпротивата отслабва.
Агресорите, независимо дали са вируси или бактерии, само това чакат, за да нахлуят в организма. Атакуват. Кожата и лигавиците с техния местен имунитет са първата бариера, която осигурява защитата на тялото. За да реагира адекватно, им трябва тренировка.
Всеки начинаещ може без всякакъв риск да застане под студения душ. Важно е обаче да стои под него не повече от 1 минута. За най-изнежените се препоръчва да започнат с обливане само на краката или да поседят във вана със студена вода.
Вторият важен принцип е постоянството. Ако закалителните процедури се провеждат редовно, времетраенето им може постепенно да се удължава. Основен индикатор е самочувствието.
Третият основен принцип е постепенност. Не бива рязко да се увеличава времето на процедурите, без организмът да е готов за това.
Важно е навън, особено при продължителен престой, екскурзии и преходи в планината, да сме добре облечени. Не дебело, а многослойно, на принципа на зелето – да си сложим поне 3 – 4 слоя дрехи.
Краката трябва да са винаги сухи и топли. Отдолу се слагат памучни чорапи, а отгоре – вълнени.
В най-големия студ малките деца и възрастните не е разумно да излизат. А тези на средна възраст трябва да са внимателни, особено при екскурзии в планината. Важно е да не са с празен стомах и в никакъв случай да не се черпят с алкохол. Първият признак на преохлаждане е леко треперене. Втресе ли ни, трябва да се загреем по спешност. А след 30 минути престой всеки да помисли дали краката му мръзнат. Да провери чувствителността на пръстите и на ръцете, и на краката. При поява на боцкане или болезненост веднага да се прибере на закрито.
И където и да сме, особено при вятър, трябва да се движим активно, а не да стоим на едно място. Дори и да чакаме градския транспорт на спирката.
Ако организмът има нужда от подкрепа, това е най-добре да стане с натурални лечебни екстракти от животински и растителен произход. В медицината те са известни като адаптогени – пчелно млечице, пчелен прашец, женшен, родиола, леузея, китайски лимонник и други. Те стимулират всички системи, които поддържат организма здрав, като събуждат вътрешните резерви, които са ни природно дадени, но са задушени от съвременния начин на живот, от неправилното хранене и от злоупотребата с лекарства.
Още от названието става ясно, че адаптогените облекчават приспособяването на организма към различни неблагоприятни условия: физически натоварвания, включително тежки спортни тренировки, студ, горещина, жажда, глад, стрес и умора. Те предпазват от много заболявания и повишават имунната устойчивост. Особено полезни са за възрастни хора.
Особено ценно е въздействието им върху нервната система – те подобряват съня и вдигат настроението. Повишават близо 2 пъти работоспособността при умора и физически натоварвания. Ефектът настъпва бързо, до един час след приемането на препарата и продължава няколко часа. Действието е меко и естествено. Осигуряват приток на енергия, като мобилизират ресурсите на организма, без да го принуждават да работи на „форсиран режим“. Образно казано, само повишават капацитета му на полезно действие.
На вашето внимание
Билки и билкови сборове
- Етикети:
- Рубрики: