Бронхиалната астма при децата
От астма децата се разболяват на различна възраст, но най-често първите симптоми на болестта се появяват на около 5-годишна възраст. По-често се среща при момчетата.
Рискови фактори
Рисковите фактори за развитие на астма при децата включват:
- Фамилна обремененост
- Излагане на тютюнев дим преди или след раждането
- Ниско тегло при раждане
- Наличие на алергия
- Чести респираторни инфекции
- Бедност на семействата
Симптоми
Признаците, за които трябва да следят родителите са следните:
- Честа кашлица по време на игра, през нощта или когато детето се смее (кашлицата може да бъде и единствен симптом)
- Учестено или късо дишане
- Свирене на гърдите при дишане
- Оплаквания от стягане в гърдите
- Чувство на слабост и умора, недостиг на енергия при игра
Трябва да се има предвид, че не всички деца имат едни и същи симптоми. Признаците могат да се различават дори при различни пристъпи на едно и също дете. Също така следва да се знае, че не при всички случаи на свирене на гърдите и кашлица се касае за астма.
Диагноза
- История на болестта и клинична картина. Необходимо е родителите да споделят с лекаря историята на дихателните проблеми, които детето е имало и има в момента, както и наличието на наследствени фактори – алергия, астма и др. белодробни болести.
- Физикален преглед, по време на който лекарят прислушва белите дробове и сърцето на детето.
- Изследвания. На много деца се налага да се направи функционално изследване на дишането (ФИД), а също и рентгенография. При деца под 5-годишна възраст в повечето случаи не е възможно да се направи ФИД и при диагностиката лекарите се осланят повече на историята на болестта, на симптомите и на данните от физикалния преглед.
- Други изследвания, с които се цели установяване на причинителите и отключващите фактори на астматичните пристъпи, напр. кожноалергични тестове (наличие и вид на алергените), рентгенографии на синусите (наличие на инфекции) и др.
Лечение
Въз основа на историята и декурзуса на болестта лекарят изготвя план за действие и лечение с насоки кога и как да се използват лекарствените средства, какво да се прави, когато състоянието на детето се влоши, и кога да се търси незабавна медицинска помощ. Видът и дозата на медикаментите се определят, като се имат предвид възрастта и теглото на малките пациенти. Планът за действие и лечение е изключително важен за успешния контрол на болестта. От своя страна, родителите се нуждаят да следят кои са провокиращите пристъпите на астмата на детето фактори и по възможност да ги отбягват.
Може да се счита, че астмата на детето е добре контролирана, ако след прилагането на лекарствените средства детето:
- Живее нормален, активен живот
- Посещава редовно училище
- Изпълнява ежедневните дейности без затруднения
- Има минимум симптоми
- Няма странични явления след приема на медикаментите
- Почти не се налагат спешни посещения при лекар или в болнично заведение
Поведение при астматичен пристъп
- На детето да се даде бронхоразширяващото лекарствено средство според плана за действие и лечение
- Да се изчака 15 минути. Ако симптомите не изчезнат, да се следват напътствията в плана за действие и лечение
- Ако след всички действия съгласно плана за действие и лечение няма резултат, да се потърси лекарска помощ
- Ако са налице силна кашлица, свирене на гърдите, трудност при вървене, посиняване на устните и на пръстите под ноктите, да се потърси помощ на телефонен номер 112.
Прогноза
Веднъж очувствени, дихателните пътища остават такива до края на живота. С напредването на годините при около 50% от децата астматичните симптоми намаляват значително, като че ли болестта е изчезнала. Когато навършат 30 – 40-годишна възраст, поне при половината от тези деца симптомите на болестта се появяват отново.
Покана
Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!