Лекарства и добавки

Занлан перорален разтвор 1 мг/мл – 75 мл

0.00 лв.
Име на английски език:

Zanlan oral solution 1 mg/ml – 75 ml

Активни съставки:

цетиризин (cetirizine)

N.B. Преди употреба се консултирайте с лекар (фармацевт) и прочетете листовката!

Показания

Занлан 1 мг/мл перорален разтвор (Zanlan 1 mg/ml oral solution) е продукт, съдържащ активно вещество цетиризинов дихидрохлорид и е противоалергично лекарство. Може да се прилага при възрастни и деца над 2-годишна възраст при:

  • облекчение на назалните и очните симптоми при сезонен и целогодишн алергичен ринит
  • облекчение при хронична копривна треска.

Специални предупреждения и предпазни мерки

В обичайни дози не са наблюдавани клинично зависими взаимодействия на цетиризин с алкохол (при концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g/l, съответстващ на чаша вино). Въпреки това, като при всички антихистамини не се препоръчва едновременната употреба на алкохол.

Занлан 1 мг/мл перорален разтвор (Zanlan 1 mg/ml oral solution) не трябва да се приема от пациенти с:

  • тежко бъбречно увреждане (тежка бъбречна недостатъчност и креатинов клирънс под 10 ml/min)
  • алергия (свръхчувствителност) към активното вещество на Занлан (цетиризин), към някоя от помощните съставки, към хидроксизин или към други пиперазинови производни
  • наследствено заболяване като непоносимост към фруктоза.

Занлан 1 мг/мл перорален разтвор (Zanlan 1 mg/ml oral solution) трябва да се приема с повишено внимание и след консултация с лекуващ лекар в следните случаи:

  • пациенти с бъбречна недостатъчност
  • пациенти с епилепсия или риск от конвулсии.

Приложение

Занлан 1 мг/мл перорален разтвор (Zanlan 1 mg/ml oral solution) е готов за употреба разтвор и се прилага по следния начин:

Възрастни и юноши над 12-годишна възраст

  • 10 mg веднъж дневно като 10 ml перорален разтвор (2 пълни мерителни лъжички) веднъж дневно

Деца от 6 до 12-годишна възраст

  • 5 mg два пъти дневно като 5 ml перорален разтвор (една пълна мерителна лъжичка) два пъти дневно

Деца от 2,5 до 6-годишна възраст

  • 2,5 mg два пъти дневно като 2,5 ml перорален разтвор (половин мерителна лъжичка) два пъти дневно

Пациенти с умерено до тежко бъбречно увреждане

  • При пациенти с умерено бъбречно увреждане се препоръчва прием на 5 mg веднъж дневно

Бременност

Употребата на Занлан по време на бременност трябва да се избягва. Случайната употреба от бременни жени не би трябвало да води до увреждане на зародиша, но въпреки това употребата на лекарството трябва да се преустанови.

Кърмене

Занлан е противопоказен при кърмачки, тъй като в кърмата се отделя цетиризин.

Шофиране и работа с машини

Клиничните проучвания не са показали нарушения на вниманието, бодростта и способността за шофиране след приемане на Занлан в препоръчаната доза.

Нежелани реакции

Занлан 1 мг/мл перорален разтвор (Zanlan 1 mg/ml oral solution) може да предизвика нежелани реакции. Честотата е определена по следния начин:

- чести: то 1 на 100 до 1 на 10 пациента
- нечести: от 1 на 1000 до 1 на 100 пациента
- редки: от 1 на 10 000 до 1 на 1000 пациента
- много редки: по-малко от 1 на 10 000 пациента 

Нарушения на кръвта и лимфната система

  • много редки: тромбоцитопения (ниски нива на тромбоцити в кръвта)

Цялото тяло

  • чести: умора

Нарушения на очите

  • много редки: нарушение на акомодацията, замъглено зрение, окулогирация (неконтролирани движения на очите)

Стомашно-чревни нарушения

  • чести: сухота в устата, гадене, диария
  • нечести: болки в корема

Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение

  • нечести: астения (пълно изтощение), неразположение
  • редки: оток (подуване)

Нарушения на имунната система

  • редки: алергични реакции, някои от които тежки (много рядко)

Чернодробно-жлъчни нарушения

  • редки: нарушена чернодробна функция

Нарушения на нервната система

  • чести: замаяност, главоболие
  • нечести: парестезия (необичайни усещания по кожата)
  • редки: конвулсии, двигателни нарушения
  • много редки: синкоп, тремор, дисгеузия (променен вкус)

Психични нарушения

  • чести: сънливост
  • нечести: тревожност
  • редки: агресивност, обърканост, депресия, халюцинации, безсъние
  • много редки: тикове

Нарушения на бъбреците и пикочните пътища

  • много редки: патологично отделяне на урина

Нарушения на дихателната система

  • чести: фарингит, ринит

Нарушения на кожата и подкожната тъкан

  • нечести: сърбеж, обрив
  • редки: уртикария (копривна треска)
  • много редки: оток, фиксиран лекарствен обрив
Листовка за пациента

Покана

Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!

Не пропускайте

Други продукти с активна съставка цетиризин

Коментари