Бременност и родителство
Антибиотици – общи препоръки за употребата и комбинирането им в педиатричната практика
Антибиотиците спират размножаването на микроорганизмите (бактериостатичен ефект) или ги разрушават (бактерициден ефект). Антибиотиците не действат срещу вируси. Ето защо не е оправдано използването на антибиотици при вирусни инфекции (от правилото има изключения, за които най-добре би ви информирал лекар).
Кърменето – най-пълноценният начин за хранене на бебето
Защо да кърмя?
Кърменето има много преимущества. Дори да можете да кърмите бебето си съвсем кратко, бебето ще усети преимуществата на кърмата и кърменето. Тук са изброени само някои от тях.
Бронхиалната астма при децата
От астма децата се разболяват на различна възраст, но най-често първите симптоми на болестта се появяват на около 5-годишна възраст. По-често се среща при момчетата.
Рискови фактори
Рисковите фактори за развитие на астма при децата включват:
Особености в употребата на лекарствeни средства при жени в репродуктивна възраст
Промените в лекарствените действия и ефекти имат връзка и с пола, като в случая се имат предвид особеностите на женския организъм: по-малка мускулна и средна телесна маса, намален обем на кръвта и брой формени елементи в единица обем и др. спрямо мъжа; характерни циклични хормонални промени, периоди на бременност и лактация със съпътстващите ги анатомо-физиологични изменения.
Фитотерапия на климактериума
Климактериумът, за който съвсем доскоро не беше прието да се говори открито, през 90-те години стана един от най-актуалните въпроси, касаещи женското здраве. Продължителността и стандартът на живот постоянно се увеличават и вече едно поколение образовани жени се стремят да разберат собствения си организъм.
Урогенитални проблеми
Урогениталният тракт – влагалище, уретра, пикочен мехур и долната една трета на пикочните тръби, имат еднакъв ембрионален произход и се развиват от урогениталния синус.
Климактериумът - спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се
Една жена на възраст отишла на преглед при лекар, след като забелязала, че вече два месеца носи едни и същи обеци. Тя, която винаги старателно следяла и безкрайно сменяла тоалети и украшения, едва тогава разбрала, че с нея става нещо. Но най-често се случва другото.
Мастопатията: болест на гърдата или състояние на душата?
На приятелката ми за първи път откриха мастопатия на 35 години. На фона на външно спокоен живот на домакиня, изведнъж ѝ се появиха болки в гърдата, особено силни преди месечния цикъл, и като добавка (което особено я изплаши) – течение от млечната жлеза.
Консервативно лечение на фиброзно-кистозната болест на млечната жлеза (мастопатия)
Фиброзно-кистозната мастопатия е най-често срещаното доброкачествено заболяване на млечната жлеза, от което по данни на различни автори страдат от 50 до 90% от жените. Целта на тази статия е по-подробно да анализира възможностите за консервативно лечение на мастопатията.
Ерозия на шийката на матката
За много жени посещението при гинеколога се превръща в неприятна изненада. Уж идват за профилактичен преглед, а тутакси получават диагноза и то каква – ерозия, която обикновено се смята за "предраково състояние". Тази статия е за видовете, методите на лечение и диагностика и за това ерозията заболяване ли е въобще.