Състояния и заболявания

Фебрилни състояния

Нормална телесна температура

Човекът е хомойотермен организъм с добре развити механизми на терморегулация, позволяващи телесната му температура да се поддържа относително постоянна. Приема се, че в задния хипоталамус се намират невронални комплекси, свързани с отчитане на „генетично зададеното ниво“ (setpoint) на телесната температура и обработването на информацията, постъпваща от терморецепторите. Стойностите на телесната температура нормално определят посоката на процесите – към топлопродукция или към топлозагуба, така че да се поддържа телесна температура, съвпадаща с генетично зададеното ниво. Нивото, около което хипоталамусът поддържа телесната температура, не е абсолютно фиксирано, а се изменя в резултат на интегриране на информацията, постъпваща от терморецепторите.

Стойностите на телесната температурата зависят от редица фактори – възраст (средните стойности на телесната температура при хората в напреднала възраст са с около 0,5°С по-ниски от тези при хората в зряла възраст); пол; индивидуална физическа активност; хормонален статус (при жените се наблюдават вариации на телесната температура в различните фази на менструалния цикъл); време от деня, в който се измерва температурата (наличие на нормални денонощни колебания); част от тялото, където е измерена температурата и други.

Стойностите на нормалната телесна температура се движат в определени граници, като зависимост от това къде е измерена, те са:

  • орална температура: 33.2-37.2°С;
  • ректална температура: 34.4-37.8°С;
  • аксиларна температура: 35.5-37.0°С;
  • ушна температура: 35.4-37.8°С;

Нормално телесната температура има денонощни колебания – най-ниските стойности се наблюдават рано сутрин (между 4 и 8 часа), а най-високите в късния следобед (между 16 и 18 часа). Интервалът на денонощните колебания варира при различните индивиди, като по литературни данни най-голямата измерена разлика между сутрешни и вечерни стойности е 1.3°С.

Източник(ци):

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО ПРОЕКТ BG051PO001-6.2.02 „ПУЛСС - Практически увод в лечението на спешни състояния“

Източник(ци):

Националното ръководство е представено като официален документ на І-я Национален конгрес по обща медицина, 03-06/11/2005 г., гр. Варна

Реклама

Покана

Ако сте медицински, здравен или сроден специалист и бихте желали да допринесете за подобряване качеството на тази публикация – да предложите свой собствен авторски текст, фотография или видео, или просто да ни посочите грешка от едно или друго естество, която може да сме допуснали при подготовката на материала, заповядайте!